32 kbps 64 kbps Premium


Pořadatelé
Občanské sdružení Alternativa pro kulturu
Dům kultury Trutnov
Tisk Ofset Úpice
Realitní kancelář Dobré Bydlo

Hlavní partner
Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

Partneři festivalu
Společnost Horní Labe a.s. - Marius Pedersen Group
VAK Trutnov a.s.
Tyco Electronics EC Trutnov s.r.o.
Pórobeton Trutnov a.s.
BAK a.s.
ZPA Smart Energy s.r.o.

Podporovatelé festivalu
Irish Pub - Ambrose Moloney's
Michal Čípel
Agentura RON
PeKut - Petr Kutáček - grafik
Kafírna Volk - Vescovi

Mediální partneři
Radio Černá Hora
Český rozhlas Hradec Králové
Trutnovinky
AB radio
Mezzo TV
Okolohradce.cz
Náchodský swing

Jana Fabiánová slavila Na Jazzinci své narozeniny!

15.3.2008 | autor: Tomáš Katschner

I takový je jazz. Sejdou se muzikanti, kteří se nikdy v životě napotkali, řeknou si tóminy a pak hrají jakoby se znali dlouho.
Přesně tak to probíhalo na Swing párty Jazzince. Podkrkonošský Swing sextet Emericha Drtiny si pozval dva hosty - Josefa Bažíka Pavelku a Janu Fabiánovou. S prvním jmenovaným kapela hrála mnohokrát, ale Janu Fabiánovou viděla většina kapely úplně poprvé. Zpočátku také panovaly jisté obavy a nervozita, zda toto spojení půjde dohromady. Ale stačilo při zvukové zkoušce dát zkušebně pár taktů - a bylo jasné, že to bude fungovat víc než výborně.

foto_351

Pár slov o hostech:
Josef Bažík Pavelka byl dlouholetým členem předních kapel např. Orchestru Karla Gotta nebo Big Bandu Felixe Slováčka.
Jana Fabiánová - dcera pětinásobné slavice Nadi Urbánkové - se stala na jaře 2003 absoltuním vítězem soutěže Rozjezdy pro hvězdy, kde porazila i Anetu Langerovou. Na podzim téhož roku ji vyšlo první album "Zamilovaná ničitelka". Hit Nostalgie se stal na podzim 2003 nejhranější skladbou v českých rádiích. Ona sama ale popovou dráhu opustila a věnuje se tomu, co je ji nejbližší - jazzu a divadlu.

foto_353

Koncert plný swingových a jazzových evergreenů se vyvedl. Bylo znát jisté napětí, které provází každé "poprvé" - ale v tomto případě to vedlo jen k lepším výkonům kapely i hostů.
O tom svědčí i to, že Jana kromě několika dárků dostala na místě i nabídky k dalším koncertům. Můžeme např. prozradit, že na tradičním a vyhlášeném vánočním koncertu vokálního H-kvintetu bude učinkovat jako hlavní host.

foto_359

Zde je rozhovor Pavla Cajthamla, uskutečněný pro Trutnovinky (www.trutnovinky.cz):
Kolik ze zahraných skladeb jste měli možnost si aspoň jednou secvičit?
Přehrát celé, jsme měli možnost asi dvě. Zbytek jsme si řekli - jo, tahle tónina je v pohodě, a začneš po osmi nebo po čtyřech taktech.

Takže to byla improvizace?
Já tomu říkám hraní na férovku, na ostro. Samozřejmě, že lepší jsou ty koncerty, kde se to nějak domluví, kde mají muzikanti mají nějaké aranže, které se musí dodržet. Když hraju se svojí kapelou Jazzappeal, tak samozřejmě víme přesně, jak to bude. Ale mě se na té muzice líbí, že je to živé, na nic si to nehraje.

Hráči z kapely to zlehčovali, že dobrý muzikant nemusí trénovat ....
Není to tak úplně pravda, samozřejmě. Ale je taky pravda, že když jsou muzikanti dobří, tak v jazzu můžou hrát z fleku. Řekne se tónina a hraje se.

Atmosféra koncertu byla jedinečná. Navíc jste ji odlehčila svojí hláškou uprostředí jedné písně, že nikdy nepoznáte, kdy skladba končí ....
(smích) Jsme se nedohodli, no. Ale řekli jsme to dopředu a na rovinu, že spolu hrajeme úplně poprvé. O tom to je. V to je i ten adrenalin. Jak říkala Vlasta Průchová, v jazzu je každý večer premiéra. Ta písnička nikdy nebude stejná. To se mi hodně líbí.

Jak jste se dostala ke zpěvu? Měla na to vliv maminka?
Určitě. Když se do toho narodíte...; Já jsem se do toho nenutila. Máma mi to spoustu let téměř zakazovala. Nechtěla, abych to dělala. Věděla, že je to řehole. Chtěla mě toho uchránit a já se snažila tomu přizpůsobit. Šla jsem na vysoké školy s úplně jiným zaměřením, ale není mi pomoci. Máma mi říkala, že už jsem byla jasná, když mi byly čtyři roky. (smích)

Jste herečka a zpěvačka. Je to ideální kombinace?
Baví mě celistvá věc. To znamená, když zpíváte, tak píseň má nějaký text. A ten má nějakou myšlenku. Ten text je spojením mezi divadlem muzikou. Je to všechno o vyjádření nějakých emocí, pocitů, myšlenek a stavů. To mě baví - v divadle i muzice. A nejlépe vše dohromady.

Ve filmu Bolero jste také tančila ...
Věnuju se tancování od malička. I proto byly moje první desky popové, protože jsem chtěla spojit všechny tyhle věci. Ale pop má v Čechách velké omezení. Potom jsem z toho prchla. Je to takový můj sen do budoucna. Až vylezu se svými jazzovými písněmi, snad budu schopná i na ten jazz tancovat. Je to úlet, nevím, jak to bude. (znovu smích).

foto_361


Je dobře, když zpěvák prošel od popu až po jazz většinu hudebních stylů?
Je to dobrá škola. Například: když jste baletka, začíná se klasikou, pak si můžete jít dělat scénický tanec, nebo hip hop, ale musíte mít ten základ - klasiku. A budete cokoliv tancovat dobře. Ten základ je důležitý. V muzice taky. První, co jsem dělala, byl operní zpěv. Z toho potom můžete kamkoliv. Když člověk zpívá dobře jazz, zpívá dobře cokoliv. Ale nemyslím, že to platí naopak.

Místo popu a diskoték teď zpíváte jazz ve vinárně. To je změna ....
No přesně proto jsem se na pop vykašlala a šla dělat jazz. Dva roky jsem jezdila po diskotékách s úspěšným albem, ale ...; Upřímně. Když přijedete o půlnoci na diskotéku, ti lidé jsou většinou opilí. Vy zpíváte píseň na halfplayback, ne se živou kapelou, ta nálada je tam strašná. A všichni se na vás přišli podívat, jak vypadáte a ne jak zpíváte. Mně to přišlo hodně líto. Z toho jsem byla unavená. Já chci dělat muziku. A ne, aby někdo řešil, jaký mám ksicht. Nebo co mám na sobě.

Taky jste se pustila do podnikání. Jak se to stalo?
No podnikám .... V létě 2007 jsem začala navrhovat šaty. Úplně náhodou jsem s tím začala, vůbec mě nenapadlo, že bych v tom mohla jednou podnikat. Takže na to nijak netlačím. Baví mě to. Teď mám v Praze jeden obchůdek, kde se dají věci koupit. Je to příjemné spojení pro ženu, když si můžete vzít na jeviště vlastní věc.Ví, že jí to bude sedět.

Navrhovat šaty vás napadlo jen tak?
Moje maminka vždycky kreslila krásné šaty. Navrhovala pro sebe kostýmy. Měla jsem k tomu respekt. Vzniklo to náhodou loni na jaře. Kamarádka neměla co na sebe na maturitní ples. Něco jsem nakreslila a ona hned , že je to dobré. Pak jsem to ukázala kamarádovi, ten říkal, ať ještě něco zkusím. Zase jsme něco namalovala, sehnala švadlenu, něco se ušilo ... Líbí se mi na tom, že to nakreslím, vyberu látku, dám to mojí geniální švadlence a je to hotové. A nepotřebuju k tomu ani manažera ani producenta.

Pořadatel festivalu Tomáš Katschner o Janě Fabiánové:
S Janou jsme se poznali asi před rokem při jedné akci v Hradci Králové. Znal jsem její desky, ale dokud jsem jí neslyšel na živo, tak to bylo jen padesát procent. Ona tam přijela se svojí kapelou a byla to fantazie. Úplně mě mrazilo v zádech, jak ona má několik darů - precizní intonace, úžasný hlas. U nás je spousta zpěvaček - hlasem ukníkaných nebo řezavých - ona má ale nádherný samet. Umí to rozbalit, napálit, má to grády.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek