32 kbps 64 kbps Premium


Pořadatelé
Občanské sdružení Alternativa pro kulturu
Dům kultury Trutnov
Tisk Ofset Úpice
Realitní kancelář Dobré Bydlo

Hlavní partner
Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

Partneři festivalu
Společnost Horní Labe a.s. - Marius Pedersen Group
VAK Trutnov a.s.
Tyco Electronics EC Trutnov s.r.o.
Pórobeton Trutnov a.s.
BAK a.s.
ZPA Smart Energy s.r.o.

Podporovatelé festivalu
Irish Pub - Ambrose Moloney's
Michal Čípel
Agentura RON
PeKut - Petr Kutáček - grafik
Kafírna Volk - Vescovi

Mediální partneři
Radio Černá Hora
Český rozhlas Hradec Králové
Trutnovinky
AB radio
Mezzo TV
Okolohradce.cz
Náchodský swing

Luboš Andršt blues band

19.2.2008 | autor: Tomáš Katschner

čtvrtek 6.3. Vinárna Pod Hradem od 20:00

Luboš Andršt - kytara, Ondřej Konrád - zpěv, foukací harmonika, Zdeněk Wimpy Tichota - bass, Pavel Razím - bicí

Blues Band Luboše Andršta je na scéně už 28 let!! Dnes již legendární Blues Band spolupracoval s řadou osobností - nejrůznějšími zpěváky či zpěvačkami - vystupovali a nahrávali s ním např. Peter Lipa, Ramblin Rex, Reessie Davies, nyní na Jazzince vystoupí s naším nejlepším hráčem na foukací harmoniku - zpěvákem Ondřejem Konrádem.

Luboš Andršt

Luboš Andršt - český kytarista a skladatel je všestranný hudebník, který čerpá svou inspiraci především z oblasti blues a jazzu. V jeho tvorbě lze však najít i vlivy hudby etnické a samozřejmě i vliv klasické hudby evropské tradice.
Luboš byl ve svých začátcích, ostatně jako mnoho jiných, postaven před dvojí volbu. Buďto jít svou vlastní cestou a zůstat umělecky nezávislý, nebo zvolit méně riskantní a výnosnější existenci v bezpečných vodách domácí pop music. Naštěstí pro své posluchače zvolil první možnost. Přestože hrát rockovou a jazzovou muziku nebylo v tehdejším totalitním systému nic lehkého, vydržel po této cestě kráčet více než 35 let a dodnes zůstává svému ideálu umělecké svobody věrný. Během této doby postupně spolupracoval s celou špičkou české jazzové i rockové scény (M. Prokop, M. Kratochvíl, J. Hrubý, J. Stivín, P. Lipa, R. Dašek,
E. Viklický, M. Svoboda aj.), ale vystupoval také se zahraničními osobnostmi (Toto Blanke, Ignaz Netzer, Tonya Graves, Dana Gilespie, Tadeusz Nalepa, Paul Jones, Katie Webster, B. B. King).
Jeho kytarové mistrovství je zaznamenáno na 37 albech, na kterých můžete najít přes 80 jeho původních skladeb. Nyní vystupuje se svým BLUES BANDEM, s jazzovým kvartetem LUBOŠ ANDRŠT GROUP a také s Michalem Prokopem v jeho "Friends" a projektu Unplugged. Je autorem hudební publikace Jazz Rock Blues (Supraphon 1988 / Muzikus 1995), lektorem hudebních seminářů pro kytaristy a autorem vzdělávacího pořadu České televize "Kytarová klinika".

Luboš Andršt

Luboš Andršt

Luboš Andršt se narodil 26. 7. 1948 v Praze. Dětství prožil v Příbrami a svoji první kytaru si koupil ve čtrnácti letech. V roce 1964 se s rodinou stěhuje zpět do Prahy a začíná hrát s poloamatérskými skupinami jako Roosters, Doubletime, P67, Colour imagines nebo Exit. Jeho první vlastní formací bylo v roce 1968 trio Blues Company Ltd. V roce 1970 hrál s rockovou kapelou Michala Prokopa Framus Five, se kterou také nahrál své první studiové snímky na LP Město ER. To odstartovalo jeho kariéru a hned v následujícím roce se připojil k jazz-rockové skupině Jazz Q Martina Kratochvíla.
Od roku 1973 vedl vlastní fusion skupinu Energit, která do roku 1980 odehrála na 200 koncertů a s níž v roce 1975 natočil své první autorské album. Toto LP se stejnojmenným názvem Energit svým progresivním zvukem a instrumentálními výkony zaujalo hudební kritiky i posluchače a prodalo se ho neuvěřitelných 49.770 exemplářů. V letech 1977-78 Luboš opět jezdí se skupinou Jazz Q M. Kratochvíla. Od roku 1978 do poloviny roku 1980, také vystupuje v akustickém duu s jazzovým klavíristou Emilem Viklickým.
Rok 1980 strávil ve skupině jazzového saxofonisty a flétnisty - Jiří Stivín & co., která byla zaměřena na moderní jazz a freejazz, ale koncem roku se vrací po vlastních stopách k bluesovým kořenům a zakládá skupinu Luboš Andršt Blues Band, do které angažuje slovenského zpěváka Petera Lipu. Krom toho také pracuje na své další sólové desce Capricornus, kde kombinuje elektrický zvuk s akustickými nástroji za přispění houslisty Jana Hrubého. Toto ve své době netradiční a kritikou oceněné album vychází v roce 1981.
Léta 1981 až 1987 vyplňují koncerty s vlastním Blues Bandem, kterých bylo víc než 400 a práce na vydání dvou komerčně úspěšných alb. Po odchodu P. Lipi kapela nadále vystupuje jen příležitostně s různými hosty. V letech 1988 to byl například polský bluesman Tadeusz Nalepa a v roce 1989 britský zpěvák a hráč na foukací harmoniku Paul Jones.
V letech 1987-88 Luboš přijímá nabídku od Michala Prokopa do jeho nových Framus a také se zapojuje do jeho projektu Prokop, Andršt, Hrubý - Unplugged. Současně s tím sestavuje fusion kvintet Krátké spojení a v roce 1988 s ním vydává album Plus-Minus Blues.

Luboš Andršt

Luboš Andršt

Po pádu totalitního režimu roku 1989 v Československu a změnách, které se dotkly také kulturního života, přijímá nabídku do té doby z politických důvodů perzekuované zpěvačky Marty Kubišové na sestavení její doprovodné skupiny. Společně odehráli od poloviny roku 1990 do začátku roku 1992 více než 60 koncertů a natočili CD Někdy si zpívám. V roce 1990 ještě stihl doprovodit americkou bluesovou zpěvačku Katie Webster na jazzovém festivalu v Karlových Varech.
Od roku 1992 začíná Luboš opět častěji vystupovat se svým Blues Band, ve kterém se vystřídalo několik zpěváků: Bobby Houda, Ignaz Netzer, Ronny Gray, Tonya Graves, Ramblin Rex se kterým nahrál CD Blues Time a v současnosti je to americká zpěvačka Reesie Davis. Souběžně s tím po vydání úspěšného akustického CD Imprints, vystupuje od roku 1993 se svým jazzovým kvartetem Luboš Andršt Group (původně Acoustic Set) a na přelomu roku 1995-96 opět s Jiřím Stivínem. V roce 1999 přichází do Studia Fontána, aby zde sám, formou playbacků, natočil akustické sólové album Man With A Guitar. V letech 2002-3 koncertuje a natáčí se skupinou "veteránů" GK Brothers Blues Band CD Together.
V roce 1998 byl zvláštním hostem B. B. Kinga při jeho koncertu v Praze. Původně plánovaných 5 minut společného vystoupení se protáhlo na půl hodiny a bezprostředně po koncertě v rozhovoru pro časopis Mladý Svět/21 o hraní s Lubošem B. B. King řekl: "Překvapil mě obrovsky. Ale ne autenticitou bluesového feelingu, poněvadž ta byla jasná, jen co zahrál prvních pár frází. Spíš tím, jak přemýšlivě je rozvíjel, což mě hned inspirovalo k reakcím. Tak si dueta představuji! Jako vzájemný dialog. Já si s ním zahrál moc příjemně. A pokud se jemu se mnou taky nehrálo nejhůř, doufám, že najdeme příležitost, jak v tom pokračovat."
Že svá slova mínil upřímně, potvrdil B. B. King v červenci 2000 ve Zlíně, kde si během jeho koncertu oba opět společně zahráli.
Od roku 2003 se podílí na volné spolupráci tří kytaristů různých žánrových oblastí: Jazz - Luboš Andršt, Classic - Lubomír Brabec a Rock - Petr Janda. Toto neobvyklé spojení je zachyceno na albu 3 guitars.

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek