32 kbps 64 kbps Premium


Pořadatelé
Občanské sdružení Alternativa pro kulturu
Dům kultury Trutnov
Tisk Ofset Úpice
Realitní kancelář Dobré Bydlo

Hlavní partner
Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

Partneři festivalu
Společnost Horní Labe a.s. - Marius Pedersen Group
VAK Trutnov a.s.
Tyco Electronics EC Trutnov s.r.o.
Pórobeton Trutnov a.s.
BAK a.s.
ZPA Smart Energy s.r.o.

Podporovatelé festivalu
Irish Pub - Ambrose Moloney's
Michal Čípel
Agentura RON
PeKut - Petr Kutáček - grafik
Kafírna Volk - Vescovi

Mediální partneři
Radio Černá Hora
Český rozhlas Hradec Králové
Trutnovinky
AB radio
Mezzo TV
Okolohradce.cz
Náchodský swing

ŠTĚPÁN MARKOVIČ & GULO ČAR

14.2.2008 | autor: Tomáš S. Polívka, Tomáš Katschner

Sobota 22. března New End 20 hod
ŠTĚPÁN MARKOVIČ & GULO ČAR

Ohromný talent, nefalšovaná láska k hudbě a k tomu spousta cílevědomé dřiny. To vše vyneslo brněnskou skupinu Gulo čar do pozice uznávaných interpretů a hlavně: to vše jí umožňuje další růst. Gulo čar dokáží rozdivočit publikum během strhujících koncertů a hudební kritiky nadchli tak, že jim za předchozí desku Baro drom přiřkli Anděla v kategorii world music. Chystané nové album, které jako producent podpořil Doug Wimbish ze slavných Living Colour, by jim mělo umožnit "sáhnout po světovosti" minimálně zvukem a kvalitou samotné muziky.

Štěpán Markovič a Gulo čar

Štěpán Markovič a Gulo čar

Víte, co vlastně znamená gulo čar? Kapelník a baskytarista Vladimír Dirda to rád vysvětlí: "Gulo čar v romštině znamená sladká tráva, ale také sladká mísa - tak jsme jako děti říkali kakaové buchtě, kterou nám pekla maminka." Lepší charakteristiku hudby Gulo Čar snad nelze vymyslet. Stejně voňavá, nadýchaná a plná energie jako vzpomínka z dětství je i tahle směs funky, popu a romské melodiky, ozdobená nádherným hlasem zpěvačky Ireny Horváthové. I když jsou texty v romštině, díky feelingu Ireny i dalších zpěváků jim může porozumět každý. To není nadnesená fráze, můžete se přesvědčit sami.

Génius loci

Při vzniku Gulo čar se protnulo hned několik zajímavých faktorů. Tím vůbec nejdůležitějším je fakt, že celou kapelu tvoří jedna velká rodina. A to jak v přeneseném smyslu, tak doslova. Bráchové Vladimír a Pavel Dirdovi, jinak kapelník/baskytarista a hlavní autor hudby/klávesista, spolu hrají doslova odmalička. A jak zdůraznil Doug Wimbish, "na jejich sehranosti je to sakra znát". Bráchové přizvali do kapely i pár talentovaných bratranců, ale jak zapadají do rodiny "bílí" dechaři? Třeba tak, že se přižení:-)
V případě Gulo čar zapůsobil zajisté i duch místa, konkrétně brněnské čtvrti zvané "Bronx". Všichni členové bydlí buď ve zdejší Bratislavské ulici, nebo v jejím bezprostředním okolí. Zde se nalézá i zkušebna Gulo čaru, kterou považují muzikanti za "srdce" kapely. Zkoušky nemusejí svolávat: kdykoliv mají chvíli volna, spěchají sem a cvičí nebo "řeší muziku". Vždyť, jak říkají, muzika je jejich život.

Kořeny

Abychom vystopovali kořeny Gulo čar, musíme se vypravit relativně hluboko do minulosti. Až do momentu, kdy počátkem 80. let poslouchají bráškové Pavel (*1969) a Vladimír (*1967) Dirdovi desky svého táty Jana Dirdy, známého romského jazzového saxofonisty. Krom jazzu ovšem mají rádi i romský folklór, se kterým od poměrně nízkého věku začínají vystupovat po brněnských barech. Pavlovi však záhy přestává hraní po barech stačit a začíná vystupovat s kapelami s vyššími ambicemi, mimo jiné s Kick Start, ve které figuroval i někdejší bubeník slavné brněnské skupiny Futurum Jan Sedl a kde se Pavel poprvé setkává s Druppim, budoucím kytaristou Gulo čar.
Zrodu Gulo čar předcházela slibná dráha kapely Synergy, založené v roce 1994. V jejích řadách můžeme krom Vladimíra a Pavla Dirdových vidět i trumpetistu Jirku Majzlíka a tehdy patnáctiletou zpěvačku Irenu Horváthovou, dceru operní pěvkyně a kytaristy. Irena už v sedmi letech začala vystupovat s cimbálovou kapelou a zároveň od dětství milovala funky, což se v budoucnu ukázalo jako ta nejlepší příprava pro roli frontwoman moderní romské kapely, jakou se Gulo čar stali.
V době fungování Synergy stihli Vladimír a Pavel ještě posbírat něco zkušeností jako členové skupiny fenomenální zpěvačky Idy Kelarové Romano Rat. Jejich největší tužbou však zůstalo dělat muziku úplně po svém. Když se Synergy rozpadli, nestálo těmto plánům nic v cestě. V roce 1997 poprvé začíná zkoušet kapela jménem Gulo čar. Hlavním organisačním tahounem projektu je Vladimír. Přestože jeho největším dětským snem bylo řídit tramvaj, řízení rozjeté funky mašiny prý také není k zahození.

Dlouhá cesta

S řazením do žánrových škatulek si Gulo čar nikdy nelámali hlavu. "Snažíme se prostě hrát moderní romskou muziku," říkali od začátku. Za její základ vzali funky, přihodili trochu soulu, trochu jazzu i vlivy svých oblíbených umělců jako George Bensona, Stevieho Wondera či Prince a vše po svém přetavili do lákavého, ryze současného hudebního tvaru, ve kterém nezapírají své romské kořeny.
Debutu se dočkali v roce 2000, kdy vyšlo CD symbolicky pojmenované Pačas (Věříme). Po zvukové stránce však neodpovídá náročným požadavkům sebekritických muzikantů, vznikalo prý z finančních důvodů "jaksi na koleně", a tak ho dnes Gulo čar označují spíše jako demo. Za opravdovou prvotinu považují až album Baro drom (Dlouhá cesta), oceněné Akademií populární hudby jako nejlepší deska žánru world music za rok 2003. Album znamenalo skutečný průlom a Gulo čar mohli potvrdit pověst skvělé koncertní atrakce nejen v klubech, ale i jako předkapela hvězd Gipsy Kings a samotného Jamese Browna či na prestižních festivalech Colours Of Ostrava, Blues v lese nebo v Trutnově. Skupině se podařilo vystrčit růžky i do zahraničí. Dokument o ní natočila holandská televizní stanice NOS a v Německu se budou prezentovat prostřednictvím rozhovorů v rozhlase.
Díky novému albu v produkci Douga Wimbishe, jehož vydání je naplánováno na letošní září, se před Gulo čar otevírají další míle zajímavé hudební cesty. A pro posluchače bude radostným dobrodružstvím tuhle cestu sledovat.

ŠTĚPÁN MARKOVIČ

Absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka, dlouholetý člen Big Bandu Radio Prague a Gustav Brom Orchestra. Mezi významné úspěchy patří například spolupráce s Gregem Hopkinsem, Shirley Bassey, Ray Charlesem a Lizou Minelli, Shirley Bassey, EBU Big Bandem v Amsterdamu, James Moody Big Bandem,tři roky působí na stálé scéně v Berlíně a působí na mnoha jazzových festivalech s různými jazzovými projekty po celém světě.Jeho vlastní jazzové formace se vždy setkávaly s nebývalým ohlasem, ať už se jednalo o skupinu ESP nebo Štěpán Markovič Quartet, jako jazzová kapela roku v letech 1994 až 1995(natáčí CD
"Resolution", "Time","Esspreso" a Markovič Quartet se speciálním hostem Bilem Clintonem nazvané "Two Presidents" live z pražského jazz klubu . Na pozvání prezidenta republiky připravil speciální projekt "Štěpán Markovič Saxtet". V současné době spolupracuje s basistou Doughem Wimbishem na jeho CD Living Colours a vzniku nového projektu "Dough Wimbish , Skipp MacDonald , George Hrubesh, Štěpán Markovič", který vzniká v Londýně. Od roku 1998 působí také jako pedagog na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Z jeho několikaleté spolupráce se skupinou Gulo čar, vznikla nyní ojedinělá jazzová sestava Š.M. a Gulo čar rhythm.
Rytmická sekce romské skupiny Gulo čar.
K výrazným úspěchům této funksoulové skupiny patří kromě mnohých nominací například ocenění Anděl 2003 v kategorii World music za desku Baro Drom, Akropolis Live Music Awards 2005 dvě ocenění za nejlepší živé vystoupení za rok 2005. Vítěz v kategorii World Music a Absolutní vítěz napříč kategoriemi.
Dvakrát se prezentovali jako předkapela legendy funku Jamese Browna, jedenkrát předskokani proslulé formace Gypsy Kings.
Od roku 2005 je producentem Gulo čar americký hudebník a producent Dough Wimbish ze známé skupiny Living Colour.
Gulo čar rhythm hraje ve složení Vladimír Didra (baskytara), Pavel Dirda (klávesy), Ladislav Richter (kytara), Libor Dirda (bicí), Radek Baláž (percuse).

Štěpán Markovič

Štěpán Markovič

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek