32 kbps 64 kbps Premium


Pořadatelé
Občanské sdružení Alternativa pro kulturu
Dům kultury Trutnov
Tisk Ofset Úpice
Realitní kancelář Dobré Bydlo

Hlavní partner
Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

Partneři festivalu
Společnost Horní Labe a.s. - Marius Pedersen Group
VAK Trutnov a.s.
Tyco Electronics EC Trutnov s.r.o.
Pórobeton Trutnov a.s.
BAK a.s.
ZPA Smart Energy s.r.o.

Podporovatelé festivalu
Irish Pub - Ambrose Moloney's
Michal Čípel
Agentura RON
PeKut - Petr Kutáček - grafik
Kafírna Volk - Vescovi

Mediální partneři
Radio Černá Hora
Český rozhlas Hradec Králové
Trutnovinky
AB radio
Mezzo TV
Okolohradce.cz
Náchodský swing

RGG TRIO (Polsko)

14.2.2008 | autor: Tomáš Katschner

Open párty
Středa 27. února Koncertní síň B. Martinů 19 hod

RGG TRIO (Polsko)
Przemysław Raminiak - klavír, Maciek Garbowski - kontrabas, Krzysztof Gradziuk - bicí
Akustický moderní jazz absolventů Akademie v Katowicích s řadou mezinárodních ocenění

Všechno se začalo, jak muzikanti vzpomínají, v roce 2001, kdy Raminiak a Gradziuk, jako studenti dálkového studia, hledali kontrabasistu pro společný bakalářský koncert. Byl jim představen Garbowski, tehdejší student druhého ročníku denního studia. Na první společné zkoušce bylo ihned patrné, že všichni tři cítí hudbu podobně, jsou naladěni na stejnou frekvenci. Jejich spolupráce tedy logicky pokračovala i po dotyčném koncertě. Na tom koncertě jako první skladba zazněla kompozice P. Raminiaka "Scandinavia", která se stala doslova šlágrem na jejich stejnojmenné debutové desce. Dvě skladby z této desky ("Three for Brad" a "In Him We Trust") získaly v roce 2003 druhou a třetí cenu na Mezinárodní skladatelské soutěži Krzysztofa Komedy. Nahrání desky "Scandinavia" bylo důsledkem vítězství na 5. ročníku soutěže Bielska Zadymka Jazzowa ve městě Bielsko-Biala v roce 2003. Jan Ptaszyn Wróblewski (legendární polský saxofonista) na tento ročník vzpomíná: "bylo to něco úžasného", "ta kapela mě položila na lopatky", "jednání o vítězích trvaly 15 sekund". Následovaly další soutěže. V roce 2003 ve španělské soutěžní přehlídce Internacionale Festiwal de Jazz de GETXO získali Cenu publika a celkově skončili na druhém místě. Na tento festival se dostaly pouze 4 evropské kapely, přičemž počet přihlášených evropských kapel byl 67. RGG si zde zahrálo před dvou tisícovým publikem. Na festival v GETXO mají muzikanti jen ty nejlepší vzpomínky, pokládají účast a výsledek za dosavadní vrchol jejich kariéry.

RGG Trio

RGG Trio

Následovala druhá deska "Straight Story". Dalším dokladem sympatie a uznání tvorby RGG je ocenění "Klucz do Kariery" z festivalu Pomorska Jesien Jazzowa (2003).

Důležitým znakem hudby tria RGG je rovnoprávnost všech tří členů (v pokračující tradici slavných trií Billa Evanse a Keitha Jarretta). O tom svědčí i fakt, že většina kompozic je společným dílem všech tří členů. Hudba tria je blízká svým pojetím estetice mnichovského labelu ECM. Už i název kapely RGG, tedy iniciály všech členů, svědčí o jejich rovnoprávnosti.

Aktuální deska (třetí v pořadí) je věnována paměti předčasně zemřelého nevidomého klavíristy Mieczysława Kosze. Má název "Unfinished story - Remembering Kosz".

Ještě jedna pěkná rekce na hudbu kapely z jejich webového Fóra:
"Byla jsem na koncertě v Suchej. Zavírám oči a slyším více tónů než je možné. To už ani není trio, to je kvarteto s mojí duší...Tereza.

zpět
Jste . návštěvník těchto stránek